Fudzsi hegy
Fudzsi, a japnok szent hegye
A Fudzsi hegy az Inuyasha movie 2-be szerepelt :) Kagome pp errl tanult az iskolban -> - A vers
A nevt a tzistennrl kapta, s a japnok szmra vezredek ta a tkletes szpsget testesti meg. "Egyszer flmenni a Fudzsi cscsra blcs dolog, msodszor bolondsg" - szl az srgi monds. Az si tradcikhoz hsges helybliek szmra letk sorn legalbb egyszer megmszni a Fudzsit tbb mint ktelez.
Japn ma egy olyan szigetlncolatot alkot - tzezer vvel ezeltt a tengerszint annyira megemelkedett, hogy az r elnttte az t zsival sszekt hidat –, amely kzel 3000 kilomteren keresztl jobbra hegyeken fut vgig. Ngy nagyobb s kzel ezer kisebb szigetbl ll. A hegylncok tbbsge vulkanikus eredet, ennek kvetkeztben a szigetek bvelkednek meleg viz forrsokban. Japn fldnk egyik olyan terlete, ahol a legtbb szeizmikus mozgs zajlik: vente krlbell ezer fldrengs sjtja az orszgot.
A Fudzsi Tokitl szaknyugatra, a Honshu-szigetet harnt irnyban tszel hatalmas tektonikus rok keleti partjn magasodik a felhk fl: vulkntlcsre tkletes kpforma, magassga 3776 mter – ez Japn legmagasabb pontja. Krnykn szmos melegvzforrs tallhat, s ma mr jelents rsze termszetvdelmi terlet. Legutbb 1707-ben trt ki, amikor is Toki utcit vastagon belepte a vulkanikus hamu. A hegymszszezon hnapjai jlius s augusztus, a hegytetre rni pedig hajnaltjt a legcsodlatosabb, ugyanis ilyenkor kevesebb a felh, s a napfelkelte ltvnya egszen egyszeren csodlatos.
Maga a hegy tulajdonkppen tbb vulknrteg egymsra plse rvn jtt ltre, melyek kzl a legidsebb (krlbell flmilli ves) egy eltemetett sztratovulkn, a Komitake. Erre "plt" a Ko, azaz az -Fudzsi, amely az i. e. 80 000–100 000 kztt pr szz ves sznetekkel folyamatosan mkdtt. Vgl erre rakdott fel a mai Shin, az j-Fudzsi, mely b tezer esztendeje hasonlkppen hossz nyugalmi peridusokkal, de lnyegben folyamatosan aktv. (Egyes szmtsok szerint a Fudzsi az elmlt szzezer v folyamn megkzeltleg 400 km3 vulkni kzetet "termelt". A tzhny kzponti krtere mintegy 700 mter tmrj s 200 mter mly. Oldalain flszznl tbb, gynevezett parazitakrter nylik, az szakiakbl kifolyt lva gtolta el azt az t gynyr tavat, amelyek a Fudzsit flkrvben krllelik. A legnagyobb mellkkrter dlkeleten tallhat, ez a "hromfej" Ashitaka-jama (1187 mter), s anyaga teljes egszben megkvesedett lva.
Neknk, fldi halandknak a hegyekhez val viszonyunkat a trtnelmi kor ta a legklnflbb hiedelmek hatroztk meg. Ennek okt abban az ltalnos emberi tulajdonsgban kereshetjk, hogy amit nem ismernk, attl flnk. A titokzatos erk szinte valamennyi si kultrban mindig is a hegycscsokon laktak, gondoljunk csupn a Kalias hegyre, az Olimposzra, a Csomolungmra, avagy ppen a bibliai Snai hegyre.
Idegenvezetnk mesli, hogy a legenda szerint a Fudzsit elsknt egy szerzetes mszta meg 663-ban. Mivel a hegy sidk ta szent helynek szmt, a krnyk a nk szmra egszen a Meidzsi-korszakig tiltott terletnek szmtott. Az utunk felfel b hat rt vesz ignybe, s kereken tz llomsra oszlik. Az els t kikvezett ton vezet, s krlbell a tengerszint feletti 2300 mter magassgig tart. vente tbb szzezer ember mssza meg a cscsot. A hegy lbnl fekv erdhz, az Aokigaharhoz szmtalan legenda kapcsoldik. Az egyik szerint a krnyez sziklk oly nagy mennyisg vasrcet tartalmaznak, hogy az irnytk errefel bizony csdt mondanak. Egy msik trtnet szerint az erdt szellemek s mank lakjk.
A feljegyzsek szerint a Fudzsi a trtnelem sorn hrom alkalommal lt t hatalmas s sorozatos vulknkitrst: ktszer a Heian-korszakban (ezek az Enrjaku- s a Dzsgan-kitrsek) s egyszer az Edo-korszakban. Utbbi vgn volt a legutols fljegyzett kitrs, a Hhei (1707), amely a hegy dlnyugati oldaln hrom risi krtt hozott ltre.
A Fudzsi termszetesen nem egyszer megihlette a mvszeket is. Kzlk taln a legismertebb Kacusika Hokuszai (1760–1849), aki ifj veiben egy knyvkereskedsben dolgozott, majd egy hres mhelyben elsajttotta a fametszs mestersgt. Hossz plyafutsa sorn kzel negyvenezer rajzot, metszetet s festmny ksztett, s mvszete eljutott a korabeli Eurpba. Legismertebb mve egy fametszet-sorozat, amely Fudzsit 36 klnbz nzetbl brzolja. Rszben az egyes vszakok vltozsa szerint, verfnyben, esben, avagy ppen havazskor, de olykor bizarrabb "nzpontokat" is alkalmaz. Egyik metszetn pldul lebeg vadludak alatt, a vz tkrn fodrozdik a szent vulkn tkrkpe. Egy msikon csnakban l horgszok mgtt kdlik fel a Fudzsi sziluettje, egy harmadikon egy bambuszligeten tl, a kvetkezn pedig a sr zpor fggnye sejteti csupn. Hokuszai mvszete nagy hatssal volt a francia impresszionistkra, Van Gogh s Gauguin nevt emlthetnk.
S ha gyarl emlkezetnk nem csal, 2005 szn a Magyar Nemzeti Galria idszaki killtsn mi magunk is megcsodlhattuk a mester kpeit. rdekessg, hogy mindenekeltt Eurpnak, a nyugati mvszetkritikusoknak ksznhet, hogy Hokuszai mvszett napjainkban immr hazjban is mltkppen elismerik. Egyik legszebb haikujban (Szntai Zsolt fordtsban) megjvendli ksbbi sorst:
Mtl szellemknt"
szllok, futok, lebegek"
a nyri mezn."
Forrs: Kihagy6tatlan
|