Bonsai

A bonsai (japnul: 盆栽, lapos tlban nevelt fa, bon=edny, tl, sai=nvny) mestersgesen, mvszien alaktott, formra metszett, esetleg hajltott fa. Nevezik tlas kertszkedsnek is, mivel a legismertebb formja a kis mret, tlkkban nevelt s alaktott fk tartsa. ltalnosan elterjedt tvhit,hogy a bonsai egy nvnyfaj. Ezzel szemben elvileg brmilyen fs szr ktszik nvnybl lehet bonsait nevelni, termszetesen ennek azrt korltot szabnak az illet faj morfolgiai jellemzi, pldul a tl nagy levlmret, az gelgazsok hinya, vagy a tl nagy tvolsg a rgyek kztt stb. Msik tvhit, hogy a bonsai szobanvny. Ez csak a trpusi-szubtrpusi fajokbl kialaktott fcskkra igaz s ezekre is csak a sajt termszetes lhelykn uralkod klimatikus viszonyokat megkzelt krlmnyek kztt. Megjegyzend, hogy ezen fajok nmelyiknek letbentartsa ppen specilis ignyei (magas s kiegyenltett hmrsklet, magas relatv pratartalom) miatt egy tlagos magyar laksban szinte remnytelen vllalkozs.
Trtnete:
Mr a Tang-dinasztia idejben is ismertk a bonsait. Eredett sokszor az kori Knnak tulajdontjk, ahol, gy hisszk, a gygytk ilyen mdon szlltottk gygynvnyeiket. Rgen a stlusosan megformlt trzseken volt a hangsly, amiket fleg llat- vagy misztikus figurk formjra alaktottak. Nhny ilyen darab mig is fennmaradt s nagy rtket kpvisel.
A japnok a bonsait a knai stlusbl vettk t s az uralkodi nagykvetsg hozta „divatba” Japnban (7–9 szzad). A Kamakura idszakbl szrmaz penjing a Heian idszakbeli szoksokra hivatkozik s nhny paprtekercsre lett feljegyezve (megrajzolva). A Muromachi idszakban a penjing Japnban klnfle formkat lttt. Csakgy mint a Japn kert, ez is tvette a „Wabi-sabi” mvszformt. Ebben az idben a bonszai mg csak egy kivlasztott trsadalmi rteg kpviselinek szrakozsa volt. Az Edo idszakban a bonszai nevelse mr a daimyo, szamurj, keresked s vroslak rteg szmra is elrhetv vlt. A bonsai-cserp npszerv vlst kveten sok fazekasmester szakosodott kimondottan e tpus ru ksztsre. Azt mondjk, hogy a „bonsai” hasznlata e szakaszban kezddtt. Sok Japn Ukyjo-n szerepel (浮世絵) (vkony falapokra festett tjkpek).
ntzsk:
Mivel lnyegesen kisebb gykrzettel rendelkeznek, mint a szabadban l trsaik, fontos, hogy ne szradjon ki a fldjk. Ezrt nagy nyri melegben ha szksges, akr naponta kell ntzni, nmely fajt permetezni. A rgyekre klnsen gyelni kell, mert ha vz ri ket, a bonsaiunk elsorvadhat, vagy visszafejldhet.
Fontos, hogy frdessk is, de ne sz nlkl. Figyelni kell arra is, hogy a szabadtri s a szobai bonsaiok ntzsi ignyei klnbznek.
A melegebb idszakokban, fleg nyron inkbb este ntzznk, mert jjel nem prolog el annyi nedvessg a talajbl, gy a nvny tbb folyadkhoz jut. gyelni kell a talaj j vzelvezet kpessgre, mert a pang vz tnkreteszi a nvnyt!
Teleltets:
Fontos hogy figyelembe vegyk a fa teleltetsnl az eredeti lhely tulajdonsgait. Fikuszoknak, egyb trpusi, szubtrpusi nvnyeknek ezrt szinte nincs is szksgk tli pihenre, de az Eurpban shonos fkat - pl tlgy, vagy bkk - a szabadban (a kert egy rnykos terletre helyezve) kell teleltetni, mert ezeknek a fajoknak szksgk van a tli mly nyugalomra. Gykrznjukat a kemny fagyoktl takarssal vdjk, erre a clra brmely laza szerkezet termszetes anyag megfelel. Legkzenfekvbb a falomb, vagy faforgcs.
Forrs & bvebben a Bonsairl: Wikipdia
|